کدام روغن برای پوست چرب مفید است؟ بهترین روغن برای پوست صورت

شناخت انواع پوست و راه‌های مراقبت از پوست چرب

پوست یک دستگاه محافظتی و پوششی بدن است که سراسر بدن را پوشش می‌دهد. برای آن که بدانیم بهترین روغن برای پوست چیست ، ابتدا باید پوست و انواع آن را بشناسیم. پوست سه لایه دارد که بیرونی‌ترین قسمت آن همان پوستی است که ما می‌بینیم و احساس می‌کنیم. یک لایه میانی وجود دارد و لایه آخر، پوست را به ماهیچه‌های بدن وصل می‌کند. پوست از اندام‌های بدن، رگ‌ها، ماهیچه‎‌ها و… محافظت می‌کند. شکل ظاهری پوست به سرعت تغییر می‌کند و از آن می‌توان سلامت بدن را تشخیص داد. سلول‌های پوست خیلی زود می‌میرند و با سلول‌های زنده و جدید جایگزین می‌شوند. این چرخه دائما در حال تکرار است. پوست بزرگترین عضو بدن است و سلول‌های آن بزرگ و مسطح هستند.

پوست وظایف زیادی دارد. با تعرق موجب تنظیم دمای بدن می‌شود. از ورود آلودگی‌ها به بدن جلوگیری می‌کند. وقتی زخم روی آن ایجاد می‌شود، موجب ترمیم سلول‌ها می‌شود. از طریق عرق مواد سمی را هم از بدن دفع می‌کند. عوامل زیادی بر سلامت پوست بدن تأثیر می‌گذارند. بالا رفتن سن، در معرض اشعه مضر آفتاب قرار گرفتن، استفاده از لوازم آرایش شیمیایی، تجمع آلودگی روی پوست، خشکی بیش از حد پوست و… برای سلامتی پوست مضر هستند. به مرور زمان پوست خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد و دچار پیری، ترک پوستی و خشکی می‌شود.

پوست برای تولید ویتامین D مهم است و وقتی در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، این ویتامین را تولید می‌کند. این ویتامین نقش مهمی در سلامت بدن و استخوان‌ها دارد. نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که پوست زیبا، نقش زیادی در اعتماد به نفس افراد دارد. هر انسانی تمایل به زیباتر شدن دارد. محصولات زیادی در بهتر شدن وضعیت پوست می‌توانند به شما کمک کنند. برای آن که بتوانید بهتر به سلامت پوست و صورت خود رسیدگی کنید، باید نوع پوستی که دارید را بشناسید. با استفاده از محصولات مراقبتی پوست، فرآیند تحلیل رفتن و پیری پوست را به میزان زیادی به تعویق بی‌اندازید.

خلاصه

پوست دارای سه لایه است و اولین سد محافظتی بدن است. پوست بزرگترین عضو بدن است که ارتباط مستقیم با سلامت بدن دارد. یکی از مهمترین وظایف آن تولید ویتامین D‌ است. برای آن که متوجه شوید بهترین روغن برای پوست چه روغنی است، با ما همراه باشید.

چند نوع پوست برای صورت وجود دارد؟

به طور کلی پوست به چهار نوع نوع: خشک، چرب، مختلط و حساس تقسیم بندی می‌شود.

پوست خشک چه ویژگی‌هایی دارد؟

این نوع پوست توانایی خیلی کمی در نگهداری چربی دارد و معمولا پوسته پوسته است؛ حالت کشسانی آن کم، حالت زبر دارد و ممکن است دچار خارش شود. منافذ در این پوست بیش از حد باز است و همین عاملی برای از دست دادن رطوبت پوست است. افرادی که پوست آن‌ها خشک است باید به طور منظم از آبرسان برای پوست استفاده کنند و با روغن‌مالی، چربی آن را تنظیم کنند.

شناخت نشانه‌های مربوط به پوست چرب

افرادی که پوست آن‌ها چرب است، معمولا به راحتی این چربی را احساس می‌کنند و گاهی چربی به حدی زیاد است که اگر یک دستمال را روی پوست خود فشار دهند، چربی را با چشم می‌بینند. این نوع پوست چربی زیادتری توید می‎کند و اگر متعادل باشد، مشکلی ایجاد  نمی‌کند. اما در بسیاری از مواقع پوست چرب دچار جوش و آکنه می‌شود. دلیل آن تجمع چربی زیر پوست و پاکسازی نشدن پوست است. پوست‌های چرب ظاهر براقی دارند و منافذ آن‌ها به راحتی دیده می‌شود. افرادی که پوست چرب دارند باید از موادی که چربی را متعادل می‌کنند، لایه بردارها و آبرسان مخصوص پوست چرب استفاده کنند.

از پوست چرب نترسید. این نوع پوست در صورتی که چربی آن کنترل شود و بیش از حد نباشد، دیرتر از سایر پوست‌ها دچار پیری می‌شود.

پوست مختلط و نگهداری آن

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این نوع پوست ترکیبی از پوست خشک، چرب و لکه‌دار است. در پوست مختلط، قسمت T صورت، یعنی پیشانی، بینی و چانه حالت چرب دارند، جوش می‌زنند و گونه‌ها خشک می‌شود. این افراد با این نوع پوست، باید از آبرسان‌هایی سبک استفاده کنند تا هم خشکی پوست را از بین ببرد و هم موجب تنظیم چربی شود.

پوست حساس چگونه است؟

پوست‌های حساس به سرعت قرمز و ملتهب می‌شوند و نسبت به گرما، سرما و آفتاب واکنش شدیدتری دارند. این نوع پوست نازک و حساس است. بهتر است برای مراقبت از آن از روغن‌ها و محصولاتی که حساسیت کمی ایجاد می‌کنند استفاده کنید و از مصرف محصولات عطردار و همچنین محصولاتی که مواد افزودنی دارند، خودداری کنید.

خلاصه

پوست انواع مختلفی دارد و برای آن که از بهترین روغن برای پوست استفاده کنید، باید بدانید چه نوع پوستی دارید. انواع خشک، چرب، مختلط و حساس مربوط به پوست هستند. هر کدام از آن‌ها محصول متفاوتی برای مراقبت نیاز دارند.

معرفی بهترین روغن برای پوست و تنظیم چربی پوست

در این مقاله می‌خواهیم بهترین روغن برای پوست چرب و جوش دار را معرفی کنیم. پوست‌های چرب هم همانند سایر تیپ‌های پوستی به مراقبت نیاز دارند. اگر می‌خواهید بدانید بهترین روغن برای پوست شما چیست، با ما همراه باشید.

چرا پوست چرب می‌شود؟ سبوم پوست چیست؟

پوست دارای غدد چربی است تا موجب نرمی و لطافت آن شوند. این غدد چربی سبوم هستند که از خشکی پوست جلوگیری می‌کنند. ترشح چربی از سبوم موجب رفع آلودگی‌ها و خارج شدن عرق از پوست هم می‌شود. حالا اگر سبوم بیش از حد ترشح شود، منافذ پوست را می‌بندد و موجب چرب شدن بیش از اندازه پوست می‌شود. چربی بیش از حد، سبب بروز مشکلات برای پوست می‌شود. ژنتیک، اختلالات هورمونی و تغییرات آب و هوا هم بر میزان چربی پوست تأثیرگذار هستند.

مصرف روغن‌های گیاهی برای تنظیم چربی پوست رایج است؛ ممکن است برای شما هم سوال شده باشد که بهترین روغن برای پوست چیست؟ کدام روغن برای پوست چرب مفید است؟

از شستن بیش از اندازه پوست چرب بپرهیزید

برخی افراد فکر می‌کنند برای آن که چربی پوست متعادل شود، باید تعداد دفعات شستشوی پوست را افزایش دهند، در صورتی که این باور اشتباه است. با این کار پوست شما خشک می‌شود و غدد چربی، برای جبران آن میزان چربی بیشتری نسبت به قبل تولید می‌کنند. استفاده از بهترین روغن برای پوست چرب و متعادل کردن چربی آن، یکی از راه‌های کنترل ترشح سبوم است. استفاده از لایه بردار و اسکراب برای پوست چرب توصیه شده است. این کار موجب رفع سلول‌های مرده پوست می‌شود.

بهترین روغن طبیعی برای آبرسان پوست چیست؟ چرا پوست چرب نیاز به مرطوب کننده دارد؟

از باورهای غلط در مورد پوست چرب این است که فکر کنید چون پوست شما چرب است، پس نیاز به آبرسان ندارد. تمام تیپ‌های پوستی به آبرسان نیاز دارند و مرطوب کننده‌ها یکی از موارد ضروری برای مراقبت از پوست هستند. استفاده از مرطوب کننده قبل از مصرف کرم‌پودر، موجب می‌شود پوست شما براق نشود. همچنین موجب کوچک شدن منافذ پوست می‌شود.

استفاده از روغن نارگیل برای پوست چرب سبب حفظ رطوبت کافی به پوست می‌شود. این روغن جذب پوست می‌شود و با ویتامین E‌ که دارد، پوست را آبرسانی می‌کند. روغن نارگیل سبک است و با ماساژ آن روی پوست، احساس سنگینی نمی‌کنید.

خلاصه

ترشح بیش از اندازه سبوم موجب افزایش چربی پوست و مشکلات پوستی می‌شود. باید از شستن زیاد پوست دست بردارید تا چربی آن بیشتر نشود. همچنین از روغن نارگیل برای پوست چرب استفاده کنید تا رطوبت خود را حفظ کند.

معرفی ضد آفتاب طبیعی برای پوست چرب؛ چرا استفاده از روغن زیتون برای پوست چرب مفید است؟

پوست شما نیاز به محافظت کننده در برابر آفتاب دارد. پوست‌های چرب هم قطعا نسبت به اشعه‌های مضر آفتاب حساس هستند و نیاز به مراقبت دارند. استفاده از ضد آفتابی که چربی پوست را زیادتر از حد معمول نکند، برای پوست‌های چرب ایده‌آل است. روغن زیتون برای پوست چرب و محافظت از آن در برابر اشعه فرابنفش مناسب است و با چربی طبیعی که دارد، لایه محافظتی روی پوست ایجاد می‌کند تا آسیب نبیند. استفاده از ضد آفتاب به این دلیل ضروری است، چون آسیبی که آفتاب به پوست می‌زند موجب پیری زودرس، خشکی پوست و سرطان می‌شود. بهترین روغن برای پوست ، روغنی است که چربی پوست را زیادتر از حالت عادی نکند و منافذ را تا حد متعادلی باز نگه دارد.

آیا روغن درخت چای برای پوست‌ چرب مفید است؟ بهترین روغن برای پوست چرب و جوش دار چیست؟

پوست‌های چرب معمولا دچار جوش و آکنه می‌شوند و این طبیعی است؛ چون چربی پوست بیش از اندازه می‌شود. وقتی از محصولی برای از بین بردن چربی اضافی، پاکسازی و از بین بردن جوش‌ها استفاده نشود، آکنه هم به وجود می‌آید. انباشته شدن چربی در پوست موجب رشد باکتری‌ها و بسته شدن منافذ هم می‌شود. ماساژ با روغن درخت چای برای پوست چرب به عنوان از بین برنده طبیعی جوش عمل می‌کند. این روغن جوش‌های فعال و جای جوش‌های قدیمی را از بین می‌برد. روغن درخت چای سبب تنظیم چربی، صاف و بدون لک شدن پوست شما می‌شود. این روغن یک لایه بردار طبیعی برای پوست است و باعث پاکسازی پوست می‌شود.

خلاصه

بهترین روغن برای پوست چرب ، روغن زیتون و روغن چای است. روغن زیتون از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کند و روغن درخت چای موجب رفع جوش و آکنه صورت می‌شود. این روغن با پاکسازی صورت، به برطرف کردن چربی اضافی پوست کمک می‌کند.

بهترین روغن طبیعی برای آبرسان پوست چیست؟

ممکن است در مورد گیاه آلوورا بدانید. این گیاه تأثیرات شگفت‌انگیزی بر پوست می‌گذارد و یک آبرسان فوق‌العاده است. روغن آلوورا بهترین روغن برای پوست و مرطوب کننده است. این روغن از چرب شدن بیش از حد پوست جلوگیری می‌کند.

بهترین روغن برای جوانی پوست و جلوگیری از پیری زودرس

پوست چرب هم مانند سایر پوست‌ها دچار پیری می‌شود. برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید از محصولاتی که کلاژن سازی را افزایش می‌دهند استفاده کنید. کلاژن موجب حفظ حالت کشسانی پوست می‌شود و مانع از پیر شدن آن می‌شود.

ممکن است در مورد خواص شگفت‌انگیز این روغن بدانید. روغن آرگان برای پوست چرب یک معجزه است و موجب ترمیم سلول‌های پوست می‌شود. این روغن میزان تولید کلاژن در پوست را افزایش می‌دهد و مصرف آن مانع از پیری پوست می‌شود. روغن آرگان بهترین روغن برای جوانی پوست است و ماساژ آن روی پوست، هر شب قبل از خواب توصیه می‌شود. این روغن به راحتی جذب پوست می‌شود و خواص آن جذب لایه‌های دیگر پوست هم می‌شود. استفاده از روغن آرگان برای پوست چرب موجب از بین رفتن چین و چروک و جوانسازی پوست در سنین بالا می‌شود.

خلاصه

استفاده از روغن آلوورا برای حفظ رطوبت پوست مفید است. روغن آرگان برای پوست چرب و جوانسازی آن مناسشب است. این روغن کلاژن پوست را افزایش می‌دهد و از پیری زودرس جلوگیری می‌کند.

علاوه بر مصرف بهترین روغن برای پوست ، استفاده از ماسک و اسکراب خانگی به بهبود شرایط پوست کمک می‌کند. در ادامه دو نمونه ماسک و اسکراب بی‌نظیر به شما معرفی می‌کنیم.

استفاده از اسکراب قهوه و عسل برای پوست چرب

برای تهیه این اسکراب، نصف قاشق غذاخوری عسل و قهوه را با هم مخلوط کنید و روی صورت بگذارید. کمی ماساژ دهید و پس از ۱۰ دقیقه شستشو دهید. این اسکراب برای پوست چرب فوق‌العاده است.

ماسک جوش شیرین، عسل و لیمو برای پوست چرب

جوش شیرین و عسل موجب پاکسازی پوست می‌شوند و ویتامین C موجود در لیمو سبب جوانسازی پوست و رفع جوش می‌شود. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و عسل و مقدار کمی آبلیمو اضافه کنید و از فواید این ماسک برای پوست چرب بهرمند شوید.

موارد مورد احتیاط در استفاده از ماسک‌ها و روغن‌های مربوط به پوست چرب

– قبل از استفاده از روغن یا ماسک برای پوست صورت، مقداری  از آن را روی بازوی خود تست کنید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید.

– برای استفاده از این محصولات مراقبتی پوست، ابتدا صورت خود را تمیز کرده و بعد از آن از روغن یا ماسک بهرمند شوید.

– پس از آن که اسکراب صورت را استفاده کردید، حتما مرطوب کننده بزنید.

– مصرف اسکراب لایه‌بردار، بیشتر از دوبار در هفته مجاز نیست.

– بهتر است برای شستشوی پوست چرب از آب ولرم یا سرد استفاده کنید چون آب داغ پوست را مستعد تولید چربی می‌کند.

جمع‌بندی

پس از آن که پوست خود را شناختید، باید از بهترین روغن برای پوست استفاده کنید تا دچار مشکلاتی مثل: خشکی، ترک پوستی، جوش، آکنه و… نشوید. استفاده از روغن‌های گیاهی در این زمینه کمک به‌سزایی به شما می‌کنند. روغن‌های نارگیل، آلوورا، آرگان، زیتون و درخت چای از بهترین روغن‌های گیاهی برای پوست چرب هستند. مصرف روزانه آن‌ها پوست شما را نرم، لطیف، صاف و بدون لک می‌کند. همچنین موجب از بین بردن آلودگی‌ها و سلول‌های مرده پوست هم می‌شود.

در کنار تمام روش‌هایی که برای کنترل چربی پوست گفتیم، فراموش نکنید نوشیدن آب به مقدار کافی و دوری از استرس نقش زیادی در سلامت پوست دارد. اگر روشی به غیر از مواردی که در این مقاله ذکر کردیم برای از بین بردن چربی اضافی پوست امتحان کرده‌اید و نتیجه‌بخش بوده، آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.  

فروشگاه آنلاین ریوک ارائه دهنده محصولات ارگانیک در ایران و صادر کننده محصولات به کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس است، هدف ریوک افزایش سطح کیفی محصولات غذایی موجود در بازار به اندازه استانداردهای بین‌المللی است. افزایش ارزش غذایی مصرفی برابر با سلامت و تندرستی بیشتر و جامعه پرنشاط‌تر خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

پشتیبانی آنلاین در واتساپ!

مکالمه را شروع کنید

سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم