عرقییات سنتی

عرق زنیان

۱۵,۵۰۰تومان ۱۴,۰۰۰تومان

عرق نسترن

۱۵,۰۰۰تومان ۱۲,۵۰۰تومان

عرق شنبلیله

۱۳,۰۰۰تومان ۱۱,۹۰۰تومان

عرق کاکوتی

۱۸,۰۰۰تومان ۱۴,۹۰۰تومان

عرق رازیانه

۱۵,۰۰۰تومان ۱۱,۵۰۰تومان

عرق زیره سیاه

۱۵,۰۰۰تومان ۱۴,۰۰۰تومان

عرق اسطوخودوس

۱۵,۰۰۰تومان ۱۱,۵۰۰تومان

عرق شلتوک برنج

۱۴,۹۰۰تومان ۱۱,۵۰۰تومان

عرق بوقناق

۱۴,۰۰۰تومان ۱۱,۰۰۰تومان

عرق هل

۳۳,۰۰۰تومان ۳۲,۰۰۰تومان

گلاب

۱۸,۰۰۰تومان ۱۳,۹۰۰تومان

عرق به لیمو

۱۷,۶۰۰تومان ۱۴,۰۰۰تومان

عرق کاسنی

۱۴,۰۰۰تومان ۸,۹۰۰تومان

عرق آویشن

۱۷,۰۰۰تومان ۱۲,۵۰۰تومان

عرق بیدمشک

۱۵,۰۰۰تومان ۱۲,۵۰۰تومان

عرق بهارنارنج

۱۶,۰۰۰تومان ۱۳,۰۰۰تومان

عرق نعنا

۱۲,۰۰۰تومان ۹,۸۰۰تومان

عرق دارچین

۳۲,۳۰۰تومان ۲۸,۶۰۰تومان

عرق گل گاو زبان

۱۸,۵۰۰تومان ۱۳,۸۰۰تومان

گلاب دو آتیشه

۳۳,۰۰۰تومان ۲۷,۸۰۰تومان

عرق نعنا دو آتیشه

۲۵,۶۰۰تومان ۲۱,۴۰۰تومان

عرق برگ زیتون

۲۳,۰۰۰تومان ۱۸,۰۰۰تومان

عرق خار مریم

۲۴,۰۰۰تومان ۱۹,۰۰۰تومان

عرقیات سنتی ایرانی یکی از انواع نوشیدنی‌های پر طرفدار در بین ایرانیان و جهانیان است. مصراف عرقیات گیاهی‌ را به طور کلی می‌توان به دو دسته تقسیم کرد.

·       عرقیات گیاهی برای مصارف دارویی

·       عرقیات گیاهی طعم دهنده

در ایران بیش از ۶۰ نوع عرقیات گیاهی وجود دارد که مصارف دارویی دارد. نکته قابل توجه درباره فواید عرقیات گیاهی، طبع عرقیات یا طبیعت آن‌ها است. عرقیات دارویی در واقع اسانس یا عصاره اصلی گیاهانی هستند که با اضافه کردن آن‌ها به آب تحت فشار و دمای بالا به دست می‌آیند و عطر و رایحه دلپذیر گیاه اصلی را با خود به همراه دارند.

عرق یا عصاره به دست آمده اگر به در شرایط مناسب و استاندارد تحت دما و شرایط مناسب تهیه شود می‌تواند، گیرنده‌های عصبی بویایی را تحریک نموده و بر روند ساخته شدن هورمون‌های بدن، افزایش یا کاهش سوخت و ساز بدن، کنترل سطح هورمون‌های جنسی، سیستم دفاعی بدن، تمرکز اعصاب، افزایش حافظه و… اثر گذارد.

عرقیات پرطرفدار در ایران و فروشگاه آنلاین ریوک به ترتیب: گلاب دوآتیشه، عرق نعنا، عرق زیره، عرق کاسنی، بیدمشک، دارچین و عرق شلتوک است.

 طبع عرقیات گیاهی

 طبع گرم، طبع سرد و طبع مرطوب تقسیم می‌شود؛ اگر به طبع شناسی با جزئیات بیشتر توجه دارید، طبع گرم خشک، سرد خشک، گرم و مرطوب، گرم و خشک، معتدل رو به خشک، معتدل رو به تر(مرطوب) و… از اصطلاحاتی است که در مزاج‌شناسی یا طب استفاده می‌شود.  

توجه به طبع عرق گیاهی که از آن نوش جان می‌کنید، بسیار اهمیت دارد. اگر طبع گرمی دارید و حرارت بدن شما بالا است؛ بهترین انتخاب برای شما عرقیات با طبع سرد و معتدل است تا عملکرد بدن را به حد تعادل برساند.

معمولا طبع عرقیات با گیاه یا میوه تازه آن که عرق‌گیری می‌شود، هم طبع است.

آویشن، اسطوخودوس، بابونه، بومادران، عرق بهارنارنج، پونه، چهل گیاه، دارچین، زنجبیل، رازیانه، زیره، زیره سیاه، گلاب، طارونه، گزنه، گل گاوزبان، نعنا دو آتیشه و…

عرقیات با طبع سرد: گشنیز، کاسنی، کیالک، بید، برگ چنار، خرقه و…

عرقیات با طبع معتدل: عرق بیدمشک، شاه اسپرم، نعنا (معمولی)  و….

 

فرایند عرق گیری درفروشگاه آنلاین ریوک

به طور کلی عرق گیری به دو روش سنتی و صنعتی انجام می‌شود. باتوجه به نکات بهداشتی و توجه برای فراوری و عرق‌گیری گیاهان بر اساس استاندار‌های بهداشتی و کیفیتی؛ انتخاب ریوک استفاده از دستگاه‌های مکانیزه صنعتی برای عرق‌گیری است.

برای انجام این کار نصف مخزن را از مواد اولیه مانند: گلبرگ گل محمدی، برگ نعنا، چوب دارچین و…. می‌ریزیم و با توجه به میزان تازگی و رطوبت گیاه به مخزن آب اضافه می‌شود. میزان آب و گیاه اولیه در اکثر مواقع مقداری بیشتر از گیاه است. عرقیات گیاهی ریوک میزان گیاهی بیشتری نسبت آب دارد به همین دلیل دارای  عصاره طبیعی و غلظت بیشتری است.

متاسفانه برخی از تولید کنندگان برای افزایش سودهی خود، از مقدار کمی گیاه یا تنها با استفاده از اسانس مصنوعی محصول به تهیه عرقیات گیاهی می‌پردازند.

 تشخیص عرقیات اصل

تشخیص عرقیات اصل بسیار کار دشواری است، اما عرقیا گیاهی اصل با غلظت بشتر، طعم و بوی تندی دارند. رنگ عرقیات گیاهی در تعیین اصالت کالا هم تاثیر به‌سزایی دارد. برای مثال عرق نعنا اصل کدری کمی دارد و نعنا دو آتیشه مقداری روغن شکل است؛ عرق دارچین رنگ کدر رو به قهوه‌ای روشن دارد و عرق آویشن رنگ رو به قرمزی دارد.

 

فروشگاه آنلاین ریوک ارائه دهنده انواع محصولات ارگانیک، طبیعی و خالص در ایران و صادر کننده این محصولات به کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس است، هدف اصلی ریوک در تولید محصولات، افزایش سطح کیفی محصولات غذایی موجود در بازار داخلی و جهانی با توجه به استانداردهای بین‌المللی است. افزایش ارزش غذایی مصرفی، برابر با سلامت و تندرستی بیشتر و جامعه پرنشاط‌تر خواهد. ریوک خواهان افزایش سطح کیفی زندگی سالم شما عزیزان است.

خواص عرقییات سنتی را در مجله سلامت ریوک بخوانید

Call Now Button

پشتیبانی آنلاین در واتساپ!

مکالمه را شروع کنید

سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم